Nyugat-Nílusi láz
NYUGAT-NÍLUSI LÁZ (West Nile Fever)
A nyugat-nílusi láz egy flavivirusok közé tartozó vírus okozta betegség. A gazdák köre, amiben a vírus szaporodni képes, viszonylag széles. Replikáció lehet madarakban, emlősökben, kétéltűekben, szúnyogfélékben és kullancsokban is. A fertőzöttség széles körű lehet, de a betegség ennél sokkal kisebb arányban, emberben, lovakban és madarakban alakul ki. A betegség bejelentési kötelezettség alá tartozik.
A madarak rezervoárként játszanak szerepet a betegség járványtanában. Szúnyogcsípéssel terjed a vírus egyik madárról a másikra. Egyes madárfajok nagyobb érzékenységet mutatnak, főleg a varjúfélék (Corvidae) hajlamosak az elhullásra fertőzöttség esetén.
Az embereket és lovakat érintő megbetegedések úgynevezett járványtani zsákutcák, véletlen gazdái a vírusnak. A betegséget tovább terjeszteni nem tudják, mert a vírus nem ér el ehhez szükséges szinten a beteg vérében, de tüneteket képes produkálni. Fontos tudni, hogy a fertőzöttség nem jár minden esetben a betegség kialakulásával.
Főbb tünetek lovakban:
étvágytalanság
tompultság, depresszió
botladozó járás
izomrángás
részleges bénulás
látászavar
fogcsikorgatás
céltalan mászkálás
görcsök
nyelésképtelenség
hátulsó testfél gyengesége (bénulásig is fokozódhat)
kóma és halál
láz (nem minden esetben)
Célzott terápia a betegség kialakulása esetén nincs. A szervezetet támogató kezeléssel lehet életben tartani az állatot, ami gyakran kórházi körülmények között is nehézkes. A gyógyult esetekben is gyakran van visszamaradó mozgászavar. Háztáji madarakban főleg a ludak lehetnek érintettek. A betegség az ő esetükben is főleg idegrendszeri tünetekben nyilvánul meg, például gyengeség, gubbasztás, szárnylógatás. Diagnózishoz jutni a tünetek alapján és vérből történő antitest kimutatással lehet.
Lovak esetében a betegséget időben, tavasszal kezdett oltási sorozattal, illetve a szúnyogok elleni védekezéssel lehet megelőzni.
Forrás: OIE